Mini sad na balkonie?


Kto tęskni za smakiem pysznego soczystego jabłka, pamięta smak ekologicznych czereśni, uwielbia dojrzewające na słońcu truskawki? Ma ochotę upiec jabłecznik z własnej produkcji jabłek 😉 A może chcielibyście spróbować cytrusów z własnej uprawy? Wydaje się nierealne na miejskim balkonie. A jednak przy odrobinie chęci nawet na małym skrawku da się wyhodować własne, pełne witamin owoce.

Rajskie jabłuszko

Jeśli chodzi o wybór roślin jest on wbrew pozorom ogromny. Od dużych drzewek owocowych, przez drzewka karłowe, miniaturowe, formowane, krzaczki większe i mniejsze oraz pnącza. Jedyne co nas ogranicza to przestrzeń jaką mamy do dyspozycji. Na większych balkonach warto posadzić odmiany karłowe, które zazwyczaj nie przekraczają 2 metrów, na mniejszym metrażu lepiej skupić się na kilku mniejszych roślinach lub postawić jedną porządną donicę z odmianą karłową.

Kwiaty zachwycają i do tego pachną!

Drzewka owocowe


Idealnie się nadają na balkon czy taras i to nie egzotyczne odmiany tylko bardzo popularne i wszystkim znane.  Do najbardziej dekoracyjnych należą jabłonie, ich piękne kwiaty zachwycą każdego estetę. Ich kwiaty mogą być barwy białej, biało różowej, pudrowo różowej lub prawie czerwonej. Oprócz jabłoni równie pięknie kwitną wiśnie. Tak jak zaznaczyliśmy wyżej, na balkon najlepsze są odmiany karłowe, miniaturowe, kolumnowe lub formowane. Te ostatnie mogą zadziwiać swoją niesamowitą formą. Jednak wymagają trochę więcej pracy z naszej strony. Aby zachować ich piękny kształt należy pomóc im w formowaniu, musimy je przycinać i podwiązywać w określony kształt.

Na balkonie obok jabłoni możecie uprawiać własne wiśnie, czereśnie, gruszki, brzoskwinie a nawet orzechy laskowe! Nawet niepozorne drzewka mogą wydać obfite plony.

Na takim patyczku będą w tym roku wisiały piękne jabłka!

Nie musimy ograniczać się do polskich drzewek. Równie dobrze sprawdzą się drzewa z ciepłego klimatu takie jak mandarynki, cytryny czy banany. Jednak pamiętajmy, że w październiku należy zabrać je z balkonu.

Odpowiednio przycinane drzewko mandarynki nie zajmuje dużo miejsca.
Liście bananowca robią niesamowite wrażenie

Nie tylko drzewka


Jeśli nie macie miejsca na drzewko możecie sprawić sobie mniejsze rośliny w formie krzaczków. Szczególnie polecamy borówki, odmiany o bardzo dużych owocach. Z niewielkiego krzaczka można uzyskać w sezonie nawet do pół kilograma owoców! Nasze tarasy pięknie ozdobią także wiszące truskawki czy poziomki. W donicy świetnie poradzi sobie nawet arbuz!

Już niedługo będziemy zbierać pyszne owoce na mus 🙂

Jedne z najbardziej zjawiskowych są winorośle. Najsmaczniejsze są odmiany żółte z dużymi owocami. Winogron szczególnie pięknie wygląda gdy jest formowany. Przez odpowiednie cięcie wydaje najlepsze owoce.

Formowany winogron w donicy.

A Wy jakie owoce będziecie mieć w tym roku na swoim balkonie?