Sosny – nadmorski klimat na balkonie

Wszyscy powoli oswajamy się z myślą o wakacjach spędzonych w zaciszu domowym a nie – jak dotychczas – nad morzem, w górach czy na drugim krańcu świata. Możemy jednak nie rezygnować z marzeń o przeniesieniu się do naszych ulubionych miejsc i spróbować stworzyć własnym sumptem odrobinę śródziemnomorskiego klimatu na własnym balkonie. A potem zostaje nam tylko wystawić leżak, zrobić sobie drinka i delektować się latem podziwiając nasze nasadzenia.
A co jeśli mamy do dyspozycji jedynie mały balkon? Nic straconego! Miłej lektury.

Prawdziwa miniaturka!

Sosny miniaturowe to drzewka które są stworzone z myślą o miejskich nasadzeniach, dlatego bardzo dobrze radzą sobie w donicach. Uwielbiają słońce i jak niewiele innych roślin wytrzymają w naprawdę skrajnych warunkach. W odróżnieniu od ich „dzikich” kuzynek żyjących w naturalnym otoczeniu, sosenki miniaturowe, jak sama nazwa wskazuje, osiągają niewielkie rozmiary. Są to drzewka na tyle tolerancyjne, że wsadzając do donicy sosnę normalnych rozmiarów, przy pomocy zwykłego uszczykiwania pędów zachowa mniejszy rozmiar. Jeśli jednak nie chcecie bawić się w przycinanie i nadmierną pielęgnację warto zakupić odmianę miniaturową.

Istnieje ponad gatunków sosen

Czego potrzebuje sosna balkonowa?


Przede wszystkim odpowiedniej doniczki. Jest to absolutna podstawa dla wszystkich balkonowych nasadzeń, nie tylko sosen. Uwierzcie, iż kluczem do sukcesu upraw tarasowych jest odpowiednio dobrana donica. Im większa tym lepsza. Pamiętajmy, że w lecie na naszym balkonie będą panowały bardzo wysokie temperatury, dodatkowo słońce oraz brak deszczu sprawią, że wytworzą się warunki pustynne. W małej doniczce, w gorących miesiącach ziemia może wyschnąć nawet w ciągu godziny! Im większa donica tym ziemia dłużej trzyma wilgoć i rzadziej musimy podlewać. Warto podejść do tego tematu praktycznie i zaoszczędzić swój czas i być pewnym, że drzewko przetrwa. Jeśli jednak nasz balkon ustawiony jest od strony południowej nie ważne jak duże będą nasze donice, jeśli nie mają automatycznego nawadniania należy podlewać je codziennie.

Duża donica to klucz do sukcesu w uprawie wieloletnich roślin balkonowych.

Ziemia


Sosny są bardzo tolerancyjne na podłoże w którym rosną. Jeśli jednak chcemy mieć naprawdę piękne i okazałe drzewka warto dobrać ziemię idealną dla iglaków. Sosny, jak większość iglaków lubą ziemię lekko kwaśną. Warto ją wzbogacić o dodatki rozluźniające glebę, keramzyt, żwir czy gruby piasek. W zbitym, bardzo ciężkim podłożu nie będzie im dobrze. Donica musi mieć odpływ! A na dno donicy dodajemy warstwę drenażu.

Światło


Sosny kochają światło, im więcej, tym lepiej. Jednak radzą sobie także w gorszych warunkach oświetleniowych. Idealne balkony to południowy, zachodni i wschodni. Jednak i na północy dadzą sobie radę.

Podlewanie


Jeśli sosny będą rosły na południowym balkonie, w gorące dni należy podlewać je codziennie wieczorem lub z samego rana, zanim zacznie świecić palące słońce. W okresie wiosny i jesieni podlewamy raz na kilka dni. Są to wytrzymałe drzewa i bez problemu poradzą sobie z lekką suszą. Jedyne czego nie tolerują to przemoczonego podłoża. Najlepiej sprawdzić palcem czy ziemia nie jest zbyt mokra. Nie możemy zapomnieć o podlewaniu w zimie! Mało osób o tym wie, ale większość balkonowych iglaków umiera podczas zimy. Dlaczego się tak dzieje? Otóż, iglaki cierpią na suszę fizjologiczną (poświęcimy temu zjawisku osobny wpis). Pamiętajcie, że w ziemie przynajmniej raz w tygodniu należy podlać wszystkie balkonowe rośliny, szczególnie sosny, świerki i tuje.

Co zrobić żeby była ładna i gęsta?


Cały urok tych wspaniałych drzewek polega na ich pięknie uformowanym igliwiu tworzących kształt zielonej chmurki. Oczywiście, żeby zachować ten pokrój należy je odpowiednio „strzyc”. Nie wolno ich obcinać nożyczkami. Na wiosnę, jeśli tylko nasze sosenki wypuszczą nowe przyrosty należy je ukręcać w połowie długości. Ukręcanie powoduje, że iglaki zaczną się pięknie zagęszczać.

Aby była gęsta należy ukręcić wierzchołki wzrostu

Rośliny nawozimy od wiosny do października. Najlepiej dedykowanym nawozem do iglaków.

Sosna w formie bonsai

Istnieje ponad 100 gatunków sosen. Na balkonie najlepiej sprawdzą się mniejsze odmiany. Różnią się od siebie nie tylko wielkością ale też długością igieł oraz kolorem. Możemy je prowadzić na wiele sposobów, w postaci niskich krzaczków, drzewek na jednym pieńku z okrągłą koroną, formować je na drzewka bonsai. Mogą rosnąć pojedynczo lub w grupach. Fantastycznie wyglądają posadzone w towarzystwie innych iglaków lub traw. Możemy pokusić się o zaaranżowanie mini skalniaka na tarasie lub obsypać je grubym piaskiem i białymi otoczakami, wówczas uzyskamy morski wydmowy klimat.

Razem z brzozą tworzą leśny klimat